Prof.Dr. Can KOÇ; KBB Hastalıkları Uzmanı | ANKARA
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

SON YORUMLANANLAR

  Kulak Ağrısı

  Kulak Ağrısı

  Tarih 25 Kasım 2008, 09:11 Editör Prof.Dr.Can Koç

  Basit bir nedeni olabileceği gibi hayati sorunlarla da karşılaşılabilinir.

  Kulak ağrısı karmaşık bir konudur. Basit bir nedeni olabileceği gibi hayati sorunlarla da karşılaşılabilinir. O nedenle Kulak Burun Boğaz hekiminin muayene etmesi yanlış tedavi ve gereksiz müdahaleleri önler. Kulak ağrısı nedenlerini iki grupta toplayabiliriz.
        A)    KULAĞA AİT NEDENLER
  1)      Kulak enfeksiyonları. Bunların başında yüzücü kulağı denen dış kulak yolu iltihabı (eksternal otit) gelmektedir. Havuz,deniz, kaplıca vs gibi yerlerde hijyenik olmayan ortamlar dış kulak yolu iltihabına zemin hazırlar. Kulak içini fazla kurcalayan ve kaşıyan şahıslarda yaygındır.Beraberinde kulak kaşıntısıyla seyreden mantar enfeksiyonu da olabilir. Tedavisinde enfeksiyon hangi aşamada ise ona göre davranılır. Lokal tedavi yapılır. Tedavisi birkaç gün sürer, bu süreç de ağrılıdır. Bir diğer ağrı nedeni orta kulak iltihabıdır. Çocuklarda üst solunum yolu enfeksiyonlarından sonra daha sık görülür. Genellikle bir gece boyu süren çocuğu ağlatacak tarzda ağrı olur. Küçük çocukların yatarak ve özellikle biberonla beslenmesi de bir nedendir. Tedavide uygun ilaçlar (antibiyotik, burun damlası,dekonjestan) verilir. Orta kulak iltihabı kronikleşmişse  kulak zarı delik ve akıntılı demektir. Bu iltihabi akıntı da kulakta ağrıya neden olur. Daha çok erişkinlerde görülür. Tedavisi cerrahidir. Kulak zarını etkileyen ve mirinjit adı verilen viral enfeksiyon da ağrıya neden olur. Yüz felci yapan viral hastalıklar da kulak yolunda ve çevresinde ağrılı içi sıvı dolu kesecikler meydana getirebilirler. Bunların dışında yine virüslerin neden olduğu grip, kızamık, kızamıkcık gibi hastalıklar kulak ağrısına neden olabilir.

  2)      Kulak travmaları bir diğer ağrı nedenidir. Kulağa alınan darbeler arasında vurma, çarpma gibi nedenler sık görülür. Bunun yanında basınç travması (irtifa değişikleri, su altı), donma, yanma gibi nedenler de ağrıya neden olabilir.

  3)      Östaki tüpü problemleri. Bunlar arasında en yaygın olan östaki tüpü fonksiyon bozukluğudur. Çeşitli nedenlerden dolayı kapalı olan östaki tüpü kulak ağrısına neden olabilir.

  4)      Kulak kiri.Özellikle banyo sonrası su alıp şişebilir ve ağrıya neden olabilir.

  5)   Kulağa kaçan yabancı cisimler.
   
        B)     KULAK DIŞI NEDENLER (Yansıyan ağrılar)
  Bu tip ağrılarda kulakta bir patolojik durum olmamasına karşın ortak duyu sinirleri nedeniyle başka bir yerdeki problem kulak ağrısı şeklinde ortaya çıkabilir. Aslında kulakta hiçbir sorun yoktur.

  1)      Boğaz ve boyun enfeksiyonları. En sık bademcik iltihabı ve farenjit nedeniyle kulak ağrısı görülür. Boyun, yutak, yemek borusu ve gırtlak enfeksiyonları da aynı etkiyi yapar.

  2)      Boğaz ve boyun organlarının(yukarda adı geçen) kanserleri kanserleri.

  3)      Çene eklemi hastalıkları

  4)      Sinüzit ve yüz enfeksiyonları, kanserleri.

  Bu haber 41295 defa okunmuştur.

  Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

  Kulak Hastalıkları

  Konjenital Kulak Burun Boğaz Malformasyonları

  Konjenital Kulak Burun Boğaz Malformasyonları Konjenital Kulak Burun Boğaz Malformasyonları

  Vertigo

  Vertigo Başın belli pozisyonlarında ortaya çıkan baş dönmesiyle karakterizedir.
  Burun Estetiği14 Şubat 2013

  GALERİ

  Bize Yazın

  Her Hakkı Saklıdır.
  RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

  Altyapı: MyDesign Haber Sistemi